1. Wprowadzenie do kryptowalut i Litecoina

 

Witaj w świecie kryptowalut! Jeśli to czytasz to możesz już uznać że masz szczęście. Masz okazję zostać nowym zwolennikiem rewolucji finansowej która podbija świat. Zanim jednak kupisz Litecoina, albo jakąkolwiek inną kryptowalutę, ważne jest byś drogi czytelniku rozumiał co dokładnie kupujesz. Ten poradnik dostarcza podstawowych informacji na temat czym jest kryptowaluta oraz krótko omawia historię Litecoina.

Czym jest Kryptowaluta?

„Najbardziej interesującą i użyteczną rzeczą o łańcuchach bloków jest ich zdolność do upoważniania ludzi w nowy sposób. Łańcuch bloków przekazuje moc w ręce ludzi zabierając ją od wielkich instytucji” - Nick Tomaino

Kryptowaluta jest alternatywną formą płatności w stosunku do gotówki, kart kredytowych czy czeków. Technologia która stoi za, pozwala na przesyłanie bezpośrednio do adresatów z pominięciem przesyłu przez strony trzecie takie jak np banki. To znaczy, że nie musisz ujawniać w żaden sposób swojej tożsamości gdyż korzystanie z kryptowalut zapewnia anonimowość. 

Jak możesz sobie wyobrazić jest wiele przypadków użycia. Możesz wysyłać pieniądze do swojej rodziny bez ponoszenia wysokich opłat międzynarodowych w przypadku gdy pracujesz za granicą. Handlowcy dłużej nie muszą się martwić oszustwami płatniczymi albo czekami bez pokrycia, ponieważ ludzie mogą wydać tylko kwotę, którą dysponują. Sieć peer-to-peer odpowiada za komunikację w „technologii blockchain”.

*Uwaga: Będę używał Litecoina (LTC) jako mojej wybranej waluty w pozostałej części artykułu.

Czym jest Technologia Blockchain?

Wyobraź sobie blok jako folder wypełniony informacjami

Wyobraź sobie blok jako folder wypełniony informacjami

W najprostrzej postaci, blockchain to dane. Jest to lista zapisanych informacji nazywanych blokami, które są powiązane ze sobą tworząc łańcuch. Pomyśl o blokach jak o folderach wypchanych informacjami np ile Litecoinów zostało wysłanych, kto je wysłał, i kto je otrzymał. Wspaniałą rzeczą w blockchainach jest ich publiczność i to, że każdy na świecie może to zobaczyć. Możesz dosłownie cofnąć się do 1 stycznia 2015 roku, do godziny 10:15 i podejrzeć czy jakieś LTC były wysłane w tym czasie! Fakt, że zachowuje się jak otwarta księga jest jednym z wielu powodów dla którego ludzie widzą w tym wartość.

Kiedy dodajesz blok dodajesz kolejne połączenie łańcucha

Kiedy dodajesz blok dodajesz kolejne połączenie łańcucha

Powiedzmy że wysłałeś jakieś LTC. Górnicy najpierw gromadzą transakcje w pojedyncze bloki, albo foldery. Następnie muszą skorzystać z mocy obliczeniowej komputerów do rozwiązania równań, w celu dodania bloku do blockchaina. Teraz masz ogólne rozumienie tego jak blockchain działa. Zatem porozmawiajmy o Litecoinie!

Czym jest Litecoin?

ltc-200px.png

Obecnie, Litecoin jest w pierwszej dziesiątce ponad tysiąca kryptowalut wypisanych na coinmarketcap.com ( ta strona jest dobrym źródłem ponieważ śledzi wszystkie kryptowaluty, którymi możesz handlować). Stworzony przez byłego pracownika Google, nazywającego się Charlie Lee. Początkowo był on zaangażowany w pracę nad wskrzeszeniem coina o nazwie Fairbrix. Niestety, nie udało się to przez błąd, który utrudniał generowanie coinów, a także możliwy atak 51% mocy obliczeniowej od ponownego releasu. Jednakże, Charlie się nie poddał. Parł w przód, tym razem patrząc w kod Bitcoina dokonując kilku modyfikacji, które wydawały mu się niezbędne. Wreszcie 7 października 2011 roku, Charlie wypuścił klienta open-source na githubie, nazwanego „Litecoin”.

Obecnie, Litecoin ma 4 zasadnicze zalety w stosunku do Bitcoina:

 1. Szybkość - transakcje przy użyciu Litecoina są potwierdzane szybciej niż w przypadku Bitcoina ponieważ bloki są generowane co 2,5 minuty w przeciwieństwie do 10-cio minutowych bloków Bitcoina. Oznacza to że dostaniesz kasę szybciej.
 2. Płynność - Wszystkich Litecoinów jest 84 miliony w przeciwieństwie do 21 milionów Bitcoina. Oznacza to, że będzie łatwiej dostępny do codziennych zakupów, zamiast być przechowywany jak Bitcoin.
 3. Równość - Górnicy Litecoina używają nieco innego protokołu wydobywczego, który zapewnia sprawiedliwszy podział monet.
 4. Technologia - Litecoin jest zdolny do wprowadzania nowych rozwiązań i ich testowania szybciej niż Bitcoin. Na przykład, Litecoin był pionierem dla technologii nazwanej Segregated Witness, poprzez jej implementacje 3 miesiące przed Bitcoinem. Ta technologia jest znacząca ponieważ umożliwia Bitcoinowi i Litecoinowi skalowalność poprzez obniżenie stawek za transakcje.

Pomimo wszystkiego co zostało powiedziane, warto nadmienić że Litecoin został utworzony by uzupełniać, nie zastąpić Bitcoina. Powodem tego jest sam Bitcoin, który nie skaluje się na tyle by być globalną walutą. W świetle tego, Charlie wierzył że Bitcoin powinien być traktowany jako złoto; środek przechowywania wartości. Powinien być używany dla większych zakupów, takich jak domy albo samochody, ponieważ jest tak cenny i dłużej zajmuje potwierdzenie jego transakcji. Z drugiej strony Litecoin powinien być używany do codziennych zakupów takich jak produkty spożywcze, posiłki czy benzyna. W ten sposób, Charlie wyobraża sobie współistnienie Bitcoina i Litecoina, obsługujące różne cele zakupowe.

Dla wyjaśnienia, to nie ogranicza potencjału wzrostu ceny Litecoina, wręcz zwiększa go będąc zdolnym do świadczenia usług, którym Bitcoin nie jest w stanie sprostać.

Teraz rozumiesz czym jest Litecoin, kolejny etap to zrozumienie czym jest portfel Litecoin. Moje początki z kryptowalutami były ciężkie, straciłem kilkaset dolarów w kryptowalucie ponieważ nie rozumiałem jak działają portfele i adresy. Nie chcę by się to przytrafiło i Tobie.

Ale jeśli chcesz teraz kupić Litecoina, kliknij tutaj a przewodnik krok po kroku Ci w tym pomoże jeśli jesteś w północnej Ameryce bądź Europie.


Pamiętaj by podzielić się tym z przyjaciółmi i jeśli Ci to pomogło podarować jakąś cząstkę kryptowalut. Do następnego razu! 😁


POLECANE:

 

The Internet of Money

The Internet of Money

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej o wpływie technologii blockchain na świat, przeczytaj The Internet of MoneyAndreas M. Antonopoulos jest znanym mówcą w świecie Bitcoin wyjaśnia wszystkie aspekty kryptowalut i jak wpływają one na przestarzałe gałęzie przemysłu aby zapewnić niezależność finansową miliardom ... i zmianę podejścia do rozwiązania problemów społecznych, politycznych, i ekonomicznych przez zdecentralizowaną technologię. 


OFICJALNE STRONY LITECOIN:

 1. https://litecoin.org/

 2. https://litecoincore.org/
 3. https://litecoin-foundation.org/
 4. www.reddit.com/r/litecoin (I’m a moderator here. Come say hi!)
 5. www.reddit.com/r/litecoinmarkets
 6. https://ltc-aggr.com/
 7. http://explorer.litecoin.net/ ←Input your address to check your LTC balance and transactions.
 8. https://chainz.cryptoid.info/ltc/ ← Another site you to check your balance and transactions.

L.S.C. Adresy Darowizn:

LTC: LgGHRsbYHs93gKttBMehLzth3xDAU3tCSZ

BTC: 3HFCMjr6xQKSfmU7wCPzrZJVvgwrdf7Qzd

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Litecoin#History

https://www.coindesk.com/litecoin-founder-charles-lee-on-the-origins-and-potential-of-the-worlds-second-largest-cryptocurrency/

 
Newcomer Guideskrb