Lightning Network (część 1)

 

PORTFEL MULTISIG: PODSTAWY DLA LIGHTNING NETWORK

8 Sierpnia, Bitcoin osiągnął wymagany próg akceptacji dla SegWit. To była świetna wiadomość zważywszy na to, że umożliwia ona wiele innych ekscytujących rozwiązań takich jak właśnie Lightning Network. Ta technologia będzie również dostępna dla innych kryptowalut które aktywowały SegWit, między innymi: Litecoin, Vertcoin czy Digibyte.

 

1.png

CZYM JEST LIGHTNING NETWORK?

 

Lightning Network (LN) pozwala użytkownikom na tysiące transakcji przez adres multisig. W LN, będziesz musiał zapłacić tylko jedną opłatę transakcyjną za otwarcie i zamknięcie kanału zamiast tysiąca opłat transakcyjnych (od każdej transakcji). Pozwoli także na tzw. off-chain (po za łańcuchem bloków) atomic swapy (atomowe wymiany) np. zdolność do zamiany jednej kryptowaluty na drugą bez przechodzenia przez giełdę (Bitcoin na Litecoin).

LN jest trudnym tematem do zrozumienia dlatego też artykuł zostanie podzielony na 3.

  1. Zrozumienie Multisig jako podstawy dla Lightning Network
  2. Lightning Network pomiędzy dwiema stronami
  3. Pełen obraz LN

Oczywiście do opisu będziemy wykorzystywać Litecoin LTC jako naszą walutę odniesienia.

*Uwaga autora: Chcę osobiście podziękować Jimmy Song’owi za jego wkład w podział na 3 odrębne artykuły.

CZYM JEST MULTISIG PORTFEL?

Multisig jest skrótem od „multiple signature” czyli wielosygnaturowy porfel. To oznacza że wielu ludzi kontroluje ten portfel. Jest to podobne do zwykłych portfeli bo można normalnie odbierać i wydawać Litecoiny. Jednakże, jest także unikalne, bo możesz wydać LTC jeśli są spełnione określone warunki.

Na przykład, powiedzmy że trzech ludzi zdecydowało się utworzyć multisig adres. Mogą oni zorganizować to w taki sposób że wszyscy (3 na 3 osoby) muszą podpisać transakcję w celu przesłania LTC. Mogą także dogadać się, że wystarczą 2 osoby z 3, które podpiszą transakcję. Albo nawet 1 z 3. To wszystko jest możliwe przez „smart kontrakty”.

Załóżmy, że utworzyliśmy ten portfel multisig gdzie 3 osoby są w jego posiadaniu i wszystkie 3 muszą podpisać transakcję. Najpierw, jedna osoba inicjalizuje płatność 1 LTC z adresu, to tworzy otwarty kanał płatności.

Otarty kanał płatności oznacza że transakcja się rozpoczęła ale nie jest skończona. To będzie podstawowy koncept w drugiej części artykułu, „Lightning Network pomiędzy dwiema stronami”. W powyższym przykładzie, otwarty kanał płatności jest tworzony kiedy jedna osoba inicjalizuje płatność poprzez podpisanie transakcji, ale pozostałe osoby nie. W ten sposób transakcja nie jest zapisywana w blockchainie ponieważ nie została rozgłoszona jeszcze. 

Zamknięty kanał płatności jest wtedy kiedy zainicjalizowana płatność została z sukcesem rozgłoszona w całej sieci. W przykładzie, jest to osiągnięte gdy wszystkie strony w multisig podpiszą transakcję. Trzy rzeczy które mają miejsce podczas zamykania kanału:

  1. Płatność na 1 LTC została wysłana
  2. Transakcja jest zapisana w Blockchainie LTC
  3. Opłata Transakcyjna jest oficjalnie wysłana do górnika który przetworzył transakcję.

PODSUMOWANIE

Lightning Network składa się z wielu adresów multisig. To one są podstawowym budulcem w omawianej sieci LN. Wykorzystuje unikalne właściwości Otwartych i Zamkniętych kanałów płatności do zapobiegania natychmiastowemu zapisowi transakcji w blockchainie co pozwala użytkownikom na oszczędności zamiast opłat transakcyjnych. Kanały płatności są zamykane kiedy transakcja zostaje rozpowszechniona w sieci Litecoin. Jednym z możliwych wystąpień takiej sytuacji jest kiedy wszyscy w multisig podpiszą transakcję. Inną możliwością jest „Hash Time Locked Contracts” (Kontrakty Czasowe), te kontrakty opóźniają wykonanie płatności o X czasu który musi upłynąć. Ta technologi jest tym co wykorzystuje Lightning Network.

Ok to wszystko na teraz, dzięki za czytanie i poświęcenie chwili. Zapraszam do drugiej części.

Źródła:

https://lightning.network/

https://www.youtube.com/watch?v=8zVzw912wPo

https://streams.lykke.com/Project/ProjectDetails/b134b15b54e745559f26c217bef5a2f8

Dotacje:

LTC: LgGHRsbYHs93gKttBMehLzth3xDAU3tCSZ

BTC: 36Nc4cJxcwp5Xn6wfo1W9UuC5SRQKXHmYy