Szybkie wprowadzenie do MAST

 

W poprzednim artykule, omówiono jak Segwit umożliwia  wprowadzenie nowych rozwiązań takich jak np. Lightning Network. Kolejna technologia która jest możliwa dzięki Segwitowi to MAST. Poniżej szybki przegląd, co to jest:

1.jpeg

Poniżej opis jak to powinno być rozumiane.

Jak tłumaczymy MAST, co w ogóle oznacza?
Merkelized Abstract Syntax Trees.

Jak wpłynie to na Bitcoina, Litecoina, i inne Segiwtowe coiny?
Usprawni a w zasadzie zwiększy szybkość, skalowalność oraz prywatność.

Co to dokładnie robi?
MAST pozwoli węzłom na interakcje z „Merkle Trees” stworzone w blockchainie BTC/LTC. Poniżej znajduje się budowa Merkle Tree zaprezentowana w artykule Jeremiego Rubina ( patrz źródła ):

Diagram Merkle Tree

Diagram Merkle Tree

Węzły czytają górną warstwę Merkle Tree razem z Merkle Root. Sprawdzają czy specyficzne dane które są wymagane, są faktycznie zapisane gdzieś za pomocą Merkle Tree. Innymi słowy, Merkle Root („z” na diagramie) pozwala na sprawdzenie czy transakcja („ABz”) miała miejsce. Super właściwość Merkle Tree jest taka że ujawnia TYLKO konkretne informacje. Nie ujawnia informacji na temat innych transakcji („CDz”), które także było częścią Merkle Tree. W taki sposób MAST zapewnia zwiększoną prywatność

Czym jest Merkle Root?

Zanim porozmawiamy o Merkle Root, powiedzmy sobie czym jest hash:

„Hashem nazywamy dane które są wymieszane i skondensowane do postaci krótkiego i pozornie losowego ciągu liczb. Ten ciąg nie może być wykorzystany do odtworzenia oryginalnego scenariusza. Ale jeśli go masz, to możesz odtworzyć hash” -Aaron van Wirdum

Jeśli brzmi to znajomo, to dobrze, bo powinno. To jest to czego używa Pay to Script Hash (P2SH albo multisig portfel). W związku z tym, Merke Tree jest strukturą danych, która zredukowała liczbę różnych zbiorów danych w jeden zwarty nazywany Merke Root. Ten root nie może odtworzyć danych z Merkle Tree, jednakże może zweryfikować, że konkretne dane występują gdzieś w Merkle Tree.

Dlaczego to jest istotne?

MAST pozwala na uruchamianie skomplikowanych i inteligentnych kontraktów (warstwa pośrednicząca „Mid Layer” na diagramie powyżej) na blockchainie Litecoin bądź Bitcoin bez jego zatykania/zapychania. Normalnie wszystkie smart kontrakty były by widoczne i czytelne w sieci blockchain, dodatkowo zabierały by także dużo miejsca. MAST pozwala na zwiększoną prywatność poprzez ujawnianie tylko skończonych kontraktów i oszczędza miejsce w łańcuchu bloków ponieważ węzły odczytywać będą tylko nagłówek (najwyższy poziom) Merkle Tree. 

„Z MASTem, duże skomplikowane multi-sygnaturowe konstrukcje mogą zostać spłaszczone to wielu pojedynczych CHECKMULTISIGVERIFY warunków. Na przykład 3z2000 multi-sygnaturowych schematów mogą być wyrażone jako 1,331,334,000 3na3 CHECKMULTISIGVERIFY, które budują 31-poziomowy MAST. ScriptPubKey nadal utrzymuje ustalony rozmiar 34 bajtów, a odtworzenie będzie bardzo kompaktowe z mniej niż 1,500 bajtów.”

 

PODSUMOWUJĄC

Powiedzmy że Alice zdecydowała się na depozyt 1 BTC/LTC na multisig adres z MAST. Może teraz utworzyć kilka scenariuszy (smart kontraktów) wydania tych funduszy:

  1. Alice podpisuje transakcję
  2. Barry and Chels oboje podpisują ją
  3. Jeśli minie 5 godzin i Chels ją podpisze, to jest ona poprawna.

Wszystkie te warunki są zahashowane (zamienione w Merkle Root) i połączone w Merkle Tree. Powiedzmy, że 1-szy scenariusz jest wykonywany. To tylko scenariusz 1 pojawi się w blockchainie, bez scenariusza 2 i 3.

 

W rezultacie tego co zostało powiedziane MAST niesie ze sobą takie plusy:

  1. Będziesz w stanie pisać i wykonywać inteligentne kontrakty na blockchainie LTC lub BTC
  2. LTC/BTC będzie szybsze, uniknie problemów ze skalowalnością, i zwiększy się prywatność.
  3. Ponadto, zwiększona prywatność ułatwi anonimowość rozliczanych transakcji. Na przykład, teraz transakcje LN są łatwo identifikowalne ponieważ wykorzystują hash z P2SH. W świetle tego, węzły są zdolne do cenzurowania transakcji LN jeśli tylko tego chcą. MAST będzie w stanie ukryć transakcje LN robiąc je nieodróżnialnymi od innych transakcji w blockchainie.

Kiedy się pojawi?

BTC: Johnson Lau zaproponował 5 BIP (Bitcoin Improvement Protocol) 18.09.2017 zawierające MAST i Covenants. Możesz o tym przeczytać pod tym linkiem: https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2017-September/014963.html

LTC: Litecoin Foundation ma nadzieję zaimplementować MAST jak najszybciej być może nawet w nadchodzących releasach.


PAMIĘTAJ ABY PODZIELIĆ SIĘ TĄ WIEDZĄ Z INNYMI. I WSPIERAJ ROZWÓJ. DO NASTĘPNEGO RAZU!! 😁


Pytania pod dyskusję:

  1. Czy uważasz inteligentne kontrakty za coś pozytywnego w blockchainie BTC/LTC?
  2. Jakie są możliwe use casy dla MAST?

Adresy Dotacji:

LTC: LgGHRsbYHs93gKttBMehLzth3xDAU3tCSZ

BTC: 3HFCMjr6xQKSfmU7wCPzrZJVvgwrdf7Qzd 

Źródła:

http://www.mit.edu/~jlrubin/public/pdfs/858report.pdf

http://www.coindesk.com/inside-mast-little-known-plan-advance-bitcoin-smart-contracts/

https://bitcoinmagazine.com/articles/the-next-step-to-improve-bitcoin-s-flexibility-scalability-and-privacy-is-called-mast-1476388597/

https://twitter.com/johnsonlau01/status/883384278096138240

 
Technologykrb