Nadchodzące zmiany w technologii Litecoin i ich orientacyjne terminy

 

I otwarte zaproszenie do współpracy nad Litecoinem zlokalizowanym na Githubie

Zastrzeżenie: Nie reprezentujemy Litecoin Foundation. Przedstawiony poniżej harmonogram jest oparty w pełni na naszych szacunkach. Nie oznacza to w żaden sposób harmonogramu, do którego dążą developerzy Litecoina. Raczej jest to po prostu informacyjne wskazanie dla społeczności Litecoin co pojawi się w przyszłości jako element technologii stojącej za LTC. Spora cześć przedstawionej poniżej technologii będzie także zaimplementowana w Bitcoinie.

1.png

 

1. MAST

 1. Co to robi? Merkelized Abstract Syntax Trees – pozwoli na większą prywatność poprzez ukrywanie zgrupowanych transakcji poprzez Merkle root. Pozwala także na skomplikowane inteligentne kontrakty (smart contract). Obecnie są one w stanie pojawić się w blockchainie LTC, jednak zajmują dużo miejsca.
 2. Kiedy się pojawi? Z całości technologii w kolejce, ta jest chyba najbliżej wypuszczenia. Spekulując będzie dostępna po 2x Hard Fork w listopadzie ale kto wie?

2. THE LIGHTNING NETWORK

 1. Co to robi? Pozwala na natychmiastowe płatności i zmniejsza opłaty transakcyjne.
 2. Kiedy się pojawi? LN nie jest implementowane przez Litecoin Foundation ale przez Lighting Labs. W sieci możesz znaleźć prototyp o nazwie ZAP! Tworzony przez Jack Mallersa. Jeśli jesteś programistą albo po prostu chcesz pomóc testować, zrób to. Żeby LN było w pełni funkcjonalne potrzeba jeszcze sporo czasu aczkolwiek już działa już dla Bitcoin mainneta, jednak korzystanie z niej jest jeszcze niezalecane ze względu na ciągły development. Nie będzie jednej specyficznej daty kiedy się pojawi w użytku, jest to raczej kwestia ewolucji i wprowadzania do użytku przez wszystkie podmioty.

3. ATOMIC SWAPS

 1. Co to robi? Pozwala ludziom na zamianę jednego coina w drugi bezpośrednio między sobą z pominięciem giełd. Nazywa się to cross-chain swaps (wymiana między różnymi łańcuchami bloków). Tak naprawdę pod spodem wykorzystuje LN.
 2. Kiedy się pojawi? LTC wykonało testowe wymiany miedzy innymi z Decredem, Vertcoinem, czy Bitcoinem. Jednak nie było to przez LN. Jeśli czas w pełni funkcjonalnej sieci LN to będzie rok, to dostarczenie Atomic Swapów zajmie znacznie więcej, zanim zostanie zintegrowane i wprowadzone do codziennego użytku.

4. COVENANTS

 1. Co to robi? Będziesz w stanie spiąć razem LTC tak żeby zawsze zostały razem, bez względu na wszystko. Kiedy jest tworzony nowy blok, wszystkie LTC są skupione razem. Covenants pozwolą by wybrane LTC nie były zgrupowane z innymi, ale były ciągle powiązane razem w blokach. To pozwoli na implementację protokołu Colored Coin. Pozwoli także na „vaults” które będą dodane do Litecoin Core. Oznacza to że będziesz mógł po prostu zablokować LTC w przypadku gdy ktoś wejdzie w posiadanie twojego klucza prywatnego. Jeśli spróbuje je wydać, coiny będą miały opóźniony czas transakcji (powiedzmy dzień), ale jako posiadacz portfela, będziesz posiadał specjalny klucz który pozwoli Ci na ich wydanie szybciej niż atakującemu. To oferuje większe bezpieczeństwo użytkownikom Litecoina oraz zmniejsza znaczenie utraty twoich kluczy prywatnych wprowadzając tego typu mechanizm.
 2. Kiedy się pojawi? Szczerze, nie mamy pojęcia. Na tym etapie nie wydaje się by to miało wysoki priorytet na liście dostarczenia.

5. COLORED COINS

 1. Co to robi? Pozwala LTC na zmianę celu i bycie dołączonym do jakiegoś zasobu. Tak, oznacza to ICO. Ale pomyśl perspektywicznie i bądź kreatywny. Johnson Lau spekulował że będziesz mógł przypisać LTC do skomputeryzowanego samochodu jak np. Tesla. Innymi słowy, twoje LTC może być kluczem do twojego samochodu, który możesz przesłać smartfonem.
 2. Kiedy się pojawi? Nie sądzę by to było wysoko na liście. BTC może prześcignąć LTC w tej kwestii. Może 2 lata?

6. CONFIDENTIAL TRANSACTIONS

 1. Co to robi? Pozwala na anonimowośc podczas transakcji, podobnie jak w Monero.
 2. Kiedy się pojawi? Charlie ostatnio podczas wywiadu stwierdził że to może być następny projekt. Więc zakładam że jak tylko MAST zostanie zaimplementowany, kolejnym ich celem stanie się właśnie CT. Czysty strzał między 6-12 miesięcy.

TL&DR

MAST, LN, AS, Covenant, Colored Coins, i Confidential Transactions.

Jak widzisz jest sporo ekscytujących rzeczy które się pojawią w LTC. Jednakże jest wiele do zrobienia w Litecoinie. Nie tylko to, że te protokoły muszą zostać napisane (zaimplementowane), ale także dogłębnie przetestowane. W związku z tym to jest otwarte zaproszenie do współpracy każdego inżyniera oprogramowania, który chce uczestniczyć w pasjonującym projekcie jakim jest Litecoin, zdecentralizowana i open-sourceowa waluta.

Jest kilka projektów wartych uwagi. Ta lista została stworzona po zebraniu informacji od kilku devów LTC oraz małym researchu githuba:

Ale tak naprawdę możesz przyczynić się używając jakiegokolwiek języka który znajdziesz tu - Litecoin Foundation github.

Nie wiesz jak zacząć? Zerknij na instrukcje dla dev’a Bitcoin, Litecoin jest bardzo podobny: https://bitcoin.org/en/developer-documentation

Jeśli utknąłeś, spróbuj kanału IRC litecoin-dev tam na pewno ktoś Ci udzieli instrukcji. Devowie raczej są aktywni szczególnie jeśli ktoś chce wnieść swój wkład.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą nad androidową wersją Loafwallet ale nie siedzisz w Javie, tutaj masz kompleksowy przewodnik:

 


L.S.C. Adresy dotacji:

LTC: LgGHRsbYHs93gKttBMehLzth3xDAU3tCSZ

BTC: 36Nc4cJxcwp5Xn6wfo1W9UuC5SRQKXHmYy 

 
Technologykrb