6. Zalety portfeli sprzętowych

 

Poniżej przedstawiono jedne z najważniejszych zalet portfeli sprzętowych:

  1. Klucze prywatne nigdy nie są ujawniane komputerowi
  2. Sprzęt jest odporny na wirusy komputerowe
  3. Twój sprzęt wymaga potwierdzenia transakcji na urządzeniu bezpośrednio (nie żadna aplikacja na komputerze), zanim coiny opuszczą portfel
  4. Większość sprzętu jest zaszyfrowana pinem, tak jak twoja karta debetowa, dodając w ten sposób kolejny poziom zabezpieczeń.
  5. Oprogramowanie stosowane przez firmy do tych urządzeń, jest zwykle open source co pozwala użytkownikom na walidację całej operacyjności urządzenia.
  6. Sprzętowe portfele mogą przechowywać wiele kryptowalut.

Jedynym minusem sprzętowych portfeli jest to że kosztują pieniądze. Jeśli to jest przeszkodą, pomyśl o przekształceniu pendriva USB albo dysku zewnętrznego w cold portfel z Electrum LTC. Jednakże, być może warto rozważyć zainwestowanie w portfel sprzętowy ponieważ są bardziej bezpieczne, tym bardziej jeśli masz zamiar trzymać znaczącą ilość coinów.

Na przykład: powiedzmy, że nie wiedząc ściągnąłeś wirusa na swój komputer. Kiedy w końcu otworzysz Electrum aplikacja będzie podatna jak każde inne oprogramowanie na twoim komputerze. To oznacza że twoje coiny są w niebezpieczeństwie ponieważ twoje klucze prywatne mogą zostać bez problemu ujawnione czy zdemaskowane. Poniżej przedstawiono dwie możliwości jak haker może skraść twoje coiny:

  1. Jeśli twój portfel nie jest zaszyfrowany, może wywołać instrukcję wysyłającą LTC na konkretny adres jak tylko otworzysz Electrum.
  2. Haker może podsłuchiwać naciskane klawisze, a nawet podglądać dokładnie to co robisz na ekranie twojego monitora. Zatrzymaj się na chwilę i wyobraź sobie co jeszcze może zrobić mając taki dostęp…

W przypadku sprzętowego portfela żadne z powyższych nie ma miejsca.

CZYM TAK NAPRAWDĘ SĄ SPRZĘTOWE PORTFELE?

Portfele sprzętowe są bezpiecznie zaprogramowanymi urządzeniami, które przechowują klucze prywatne i nigdy ich nie ujawniają. To jest ważna zdolność ponieważ jak być może przeczytałeś w artykule o portfelach, używamy kluczy prywatnych do podpisywania transakcji, a także do przywracania twoich adresów. Te portfele sprzętowe są także uznawane za cold portfele ponieważ są odłączone od dostępu do Internetu jeśli ich nie używasz.

JAK TO DZIAŁA?

Przedstawimy sposób działania dwóch najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej zaufanych firm zajmujących się produkcją takich portfeli, mianowicie Ledger i Trezor:

1.png

Po pierwsze, te urządzenie tworzy w izolowane środowisko, które przechowuje Twoje klucze prywatne w bezpiecznym chipie (czipie). Potem kiedy chcesz wysłać LTC, podłączasz Twój portfel poprzez USB do komputera, otwierasz aplikację portfela i możesz zarządzać swoimi coinami. Tak wygląda aplikacja Ledger Wallet :

Zrzut ekranu mojego portfela Litecoin poprzez Ledger Nano S.

Zrzut ekranu mojego portfela Litecoin poprzez Ledger Nano S.

Aplikacja Trezor jest dostępna na stronie producenta. Kiedy naciśniesz przycisk wyślij (Send), aplikacja wysyła kopię transakcji do urządzenia i pyta o cyfrową sygnaturę. Wtedy Ty potwierdzasz transakcję poprzez naciśnięcie przycisku Potwierdź (confirm) na swoim urządzeniu. Urządzenie podpisuje kopię transakcji wewnętrznie i potem wysyła ją z powrotem do twojego komputera. Przez ten proces i dzięki urządzeniu klucze prywatne nigdy nie są i nie będą ujawnione.

CO JEŚLI ZGUBIĘ SWÓJ PORTFEL SPRZĘTOWY?

Tak naprawdę to nie jest problem, musisz po prostu skorzystać z innego oprogramowania zgodnego z BIP39/BIP44 jak np. Electrum żeby odzyskać swoje coiny. Aby dowiedzieć się więcej w tym temacie odwiedź artykuł o tym „jak odzyskać Litecoiny przy użyciu portfela Electrum” (dostępmny również w polskiej wersji). Inną opcją jaką masz to po prostu zakup innego portfela sprzętowego. Poniżej są rekomendowane przez nas portfele sprzętowe Ledger Wallet i Trezor.

Ledger Wallet

3.png

 

https://www.ledgerwallet.com/

Ledger Wallet oferuje dwa produkty: 1. Ledger Nano S. 2. Ledger Blue. Jeśli jesteś rezydentem Europy, proponujemy zakup bezpośrednio z ich strony, gdyż dostawa nie będzie tak kosztowna ze względu na ich siedzibę. Jednakże jeśli żyjesz w północnej Ameryce albo na innym krańcu świata może się okazać, że taniej będzie zakupić portfel przez Amazon niż płacić za międzynarodowe opłaty przewozowe.
Uwaga: Leger Wallet jest bardzo aktywny poprzez ich subreddit r/ledgerwallet więc jeśli potrzebujesz pomocy po prostu się tam udaj.

Ledger Nano S

4.png

Ledger Nano S jest osobiście moim faworytem ponieważ jest przenośne i łatwe w użyciu. Może zawierać tylko 4 aplikacje w momencie, ale możesz uzyskać dostęp do innych portfeli kryptowalut poprzez ich Ledger Manager. Możesz użyć mojego linku Tutaj żeby zakupić portfel poprzez ich oficjalną stronę na Amazonie. Kwalifikuje się on również do darmowej przesyłki więc pamiętaj by zapisać się do 30dniowego darmowego konta trial Amazon Prime, jeśli jeszcze go nie masz. Zachęcam także do przeglądnięcia innych ofert być może znajdziesz lepszą cenę.

Ledger Blue

5.png

Możesz zakupić Ledger Blue tutaj na Amazonie jeśli mieszkasz w północnej Ameryce. Ta wersja zawiera dotykowy ekran, wifi/bluetooth i możesz mieć na nim 10 aplikacji portfeli kryptowalutowych.

TREZOR

6.png

https://trezor.io/

Trezor pojawił się jako jeden z pierwszych sprzętowych portfeli w tej formie. Też są całkiem aktywni na swoim subredditcie  r/trezor . Sugeruję zakup bezpośrednio przez ich stronę, jeśli mieszkasz na terenie Europy. Jeśli nie prawdopodobnie tańszą opcją będzie zakup Ledger Wallet.

7.png

TREZOR BLACK

Możesz go zakupić ze strony Amazon tutaj. Ponownie, prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć lepszą cenę za sprzętowy portfel. Mają także Trezor White (wydanie białe).


PAMIĘTAJ ABY PODZIELIĆ SIĘ TYM Z INNYMI A JEŚLI TO DOCENIASZ TO I WESPRZYJ NAS! DO NASTĘPNEGO RAZU! 😁


L.S.C. Adresy dotacji:

LTC: LgGHRsbYHs93gKttBMehLzth3xDAU3tCSZ

BTC: 3HFCMjr6xQKSfmU7wCPzrZJVvgwrdf7Qzd

 
Newcomer Guideskrb